A kaszinók szerepe a helyi kulturális életben és a turizmusban

Ma már bárki bármikor besétálhat egy kaszinóba vagy akár online is szerencsét próbálhat, ellenőrzött körülmények és tisztességes nyerési esélyek mellett. Ez azonban nem volt mindig így. Mielőtt széleskörűen elterjedtté váltak volna az olyan online magyar kaszinó oldalak, mint például a Vulkan Vegas, azelőtt nem mindig volt problémamentes Magyarországon a szerencsejáték. A kommunizmus évei alatt a kaszinózás tilos, vagy minimum erősen akadályozott volt, míg a két világháború viszontagságokkal teli korszakában gyakorlatilag eltűnt a szerencsejáték. Pedig a 20. század előtt a szerencsejáték az 1850-es évektől kezdve már Magyarországon is virágzásnak indult.

A történelem során a kaszinók a szórakoztatás mellett számos olyan fontos funkciót is betöltöttek, amire először nem is gondolnál. Volt olyan korszak, amikor a munkásosztály számára a szegénységből való szinte egyetlen kiemelkedési lehetőséget a szerencsejáték szolgáltatta, míg más évtizedekben a kaszinóban szórakozó játékosok közti beszélgetések terjesztették tovább az új tudományos és gazdasági ideológiákat. Ha azt hiszed, hogy a kaszinók csupán egyfajta szerencsejátékbarlangok, akkor nagyon tévedsz. Olvass tovább és ismerd meg a modern kaszinózás rövid történetét.

Az Első Kaszinók Megjelenése És Társadalmi Szerepköre

Az első kaszinók Nyugat-Európában már akár az 1700-as években megnyitottak, Magyarországon inkább csak az 1800-as évek közepén jelentek meg. Az első kaszinók nem sokban hasonlítottak a mai kaszinókra, amelyek leginkább a tömeges szórakoztatásra vannak berendezve. A történelmi kaszinók leginkább a társadalmi elit és a vagyonosabb rétegek szórakoztatására jöttek létre, elsősorban az urak részére. Az 1800-as évek kaszinóiba nem sétálhatott be akárki csak úgy, először tagságért kellett folyamodnia. A tagság feltétele lehetett nemesi származás, jó hírnév, büntetlen előélet és megfelelő vagyoni helyzet is, sőt, a legtöbb kaszinóban sokáig kizárólag férfiak lehettek tagok. Az első tehetős játékosok célja a legtöbbször nem is a nyeremények üldözése, hanem egyszerűen a puszta szórakozás volt.

Az intézményes kaszinók első megjelenése után következő évtizedekben a kaszinózás olyan előkelő szokásnak számított, hogy a szerencsejátékbarlangokat uralkodók is rendszeresen látogatták. Később ahogy a kaszinók a szélesebb rétegek felé is megnyitották a kapuikat az akkori középréteg is megismerkedhetett a szerencsejáték világával. Az első kaszinók azonban jóval többek voltak egyszerű szórakoztató komplexumoknál, hamar egyfajta közművelődési szerepet is elkezdtek betölteni. Az internet kora előtt minden olyan hely, ahol sok ember megfordult és sok információ cserélt gazdát, egyfajta közművelődési szerepet töltött be. Bár az írni és olvasni tudás sok esetben a tagság feltétele volt, ahol nem, ott egyes kaszinók még az írástudatlanság felszámolásában is segítő szerepet töltöttek be.

A Szerencsejáték Története Magyarországon

Magyarországon a szerencsejátékipar a kezdeti aranykor után sajnos igen hamar hanyatlásnak indult. Az első világháború miatt, majd az azt követő gazdasági nehézségek és politikai kiszámíthatatlanság okán gyakorlatilag nem volt kereslet a szerencsejátékra. A legtöbb kaszinó bezárt, a helyüket kisebb és gyakran kétes háttérrel rendelkező lebujjok vették át, amelyek sokszor engedély nélkül, illegálisan működtek. Amint elindulhatott volna ismét valamiféle gazdasági fellendülés, úgy jött a második világháború, majd a kommunizmus évei, így a hazai kaszinók siralmas helyzete egészen a 20. század végéig nem változott érdemben. A legtöbb negatív sztereotípia, miszerint a kaszinók bűnös helyek, ahol kétes alakok forognak, ezekre a korszakokra vezethető vissza.

A kommunizmus utolsó éveiben kezdtek el ismét népszerűvé válni a magyarországi kaszinók, de elsősorban inkább a turisták körében, a hazai közönség számára széleskörűen csak a rendszerváltás után vált elérhetővé a szerencsejáték. A rendszerváltás kaotikus évei alatt a szerencsejáték és az éjszakai élet sok esetben ismét kétes figurák, bűnözői körök felügyelete alá került, így a kaszinók helyzete nem lett sokkal jobb. A játékok sokszor tisztességtelenül rosszul fizettek, sőt, ha valaki túl szerencsésnek bizonyult, akkor komoly konfliktusba is keveredhetett. Az igazi nyugati stílusú modern kaszinók megjelenéséig és a szerencsejátékipar kitisztulásáig hazánkban egészen 2000-2010 közötti időszak végéig várni kellett.

A Leghíresebb Kaszinók És A Turizmus

Más országokban persze a szerencsejátékipar fejlődése teljesen más utat járt be. Azokon a helyeken, ahol az első és a második világháború nehézségei kevésbé vetették vissza a fejlődést, mint például az Amerikai Egyesült Államokban, a szerencsejáték virágzásnak indult. A kaszinók az Egyesült Királyságban és Franciaországban még a második világháború alatt is népszerűek maradtak. A szerencsejáték egy szűk réteg kiszolgálása helyett szép lassan elkezdett a mindennapi emberek szórakozásává válni. A kaszinókban egyre többször nem csupán pénzt lehetett nyerni, hanem komplex élményeket is nyújtottak. A kaszinókon belül a vendégek éttermekben, bárokban, éjszakai klubokban, sőt akár színházban, moziban és mini állatkertekben is szórakozhattak, amikor épp nem játszottak. Egyre több kaszinó egyben hotel is lett, így csábítva újabb és újabb játékosokat. Egész városok váltak hatalmas szórakoztatóközpontokká, amelyek közül a leghíresebb a mindenki által ismert Las Vegas.

A Szerencsejáték, Mint Sport

Ahogy a kaszinók egyre népszerűbbé és elfogadottabbá váltak, úgy övezte egyre nagyobb érdeklődés a szerencsejáték bizonyos fajtáit is. A leghíresebb szerencsejáték a póker, amelyre sokan nem is igazi szerencsejátékként, hanem egyfajta sportként tekintenek. A pókerben ugyanis a játékosok stratégiája legalább olyan fontos, ha nem fontosabb, mint a puszta vakszerencse. A különféle pókerbajnokságokat emberek millió követik nyomon világszerte, a legrangosabb ilyen események fődíjai pedig akár a több tízmillió dollárt is elérhetik. A legprofibb pókeresek ma már sok szempontból ugyanazt a rajongást és tiszteletet élvezik, mint például a leghíresebb focisták.